Witamy na Oficjalne Forum Alcatra

Zarejestruj się już teraz aby uzyskać dostęp do pełnej funkcjonalności forum. Po zarejestrowaniu i zalogowaniu się, uzyskasz pełny dostęp do wyświetlania oraz dodawania nowej treści bądź odpowiadania na istniejącą. Będzie można dostosować swój profil, otrzymywać punkty reputacji, a także komunikować się z innymi użytkownikami za pośrednictwem prywatnej skrzynki odbiorczej i wiele więcej!

Ten komunikat nie wyświetla się zalogowanym użytkownikom.

Shift

NOWOŚĆ
Nowe forum

forum.png

Z przyjemnością oddaje do użytku odświeżone forum dla serwera Alcatra w wersji drugiej.

W tym temacie zaprezentuję główne zmiany i nowości.

 


Nowy silnik Forum - IP Board 4

Forum zostało na nowo zainstalowane na silniku IPB 4. Cała funkcjonalność forum została odświeżona, dodano wiele nowych funkcji oraz udoskonalono istniejące. Nowy silnik oferuje w pełni responsywny układ strony (Dostosowanie się do szerokości wyświetlacza).

Była to podstawowa kwestia w odświeżaniu forum.

 

Zaktualizowany wygląd oraz jego adaptacja

Wraz z aktualizacją silnika wymagana była aktualizacja stylu. Początkowo był to ten sam styl co był wcześniej tylko w wersji v4, sporo wysiłku włożyłem aby go udoskonalić i zaadaptować pod wygląd nowej strony.

Wszelkie "szare" elementy które mogłem przeoczyć proszę mi zgłaszać.

 

Kwestia przeniesienia bazy danych

Wszystkie tematy pozostały w starej bazie danych, postanowiłem to zrobić z kilku przyczyn. Większość tematów była nieaktualna pod względem v2, nie mówiąc już o syfie jaki tam panował.

Jeśli jednak uważacie że pewne tematy powinny zostać przeniesione mogę to rozważyć.

Konta wraz z PW, statusami i większością ustawień zostały przeniesione, niektórych spraw nie opłacało się przenosić jak np. własne pola profilowe itp.

 

Działy forum

Działy forum zostały ponownie przemyślane, poprawione i przystosowane pod działanie dwóch serwerów. Niektóre zostały usunięte, a innym usprawniło funkcjonalność. 

Najważniejsze zmiany:

 • Eventy - dział został usunięty, przeniesiono tę funkcjonalność w pełni do udoskonalonego kalendarza. Teraz będzie łatwiej się odnaleźć w zaplanowanych wydarzeniach na serwerze. Można również ocenić, wystawić opinię lub nawet zadeklarować chęć udziału (al'a fb - oni tego nie wymyślili :P)
 • Zgłoszenia - dział usunięty, funkcjonalność w pełni przeniesiona do supportu który zostanie odpalony wraz ze startem drugiej odsłony serwera. Również widnieje link przekierowujący na stronie głównej aby nakierowywać wszystkich tam gdzie trzeba.
 • Ogólna dyskusja - tematy od teraz muszą być zatwierdzane przez moderatora. Jest to podstawowy dział dyskusyjny, nie ma miejsca tam na tematy nie związane bezpośrednio z serwerem.
 • Pytania & Problemy - Przeniesione do nowej funkcji silnika forum - systemu zadawania pytań i odpowiedziach. Temat zostaje zamknięty gdy moderator bądź autor uzna którąś z odpowiedzi za rozwiązującą sprawę. Inne odpowiedzi mogą być oceniane na + lub -.
 • Handel - tutaj również dużo zmian. Poza tym, że podzielono te forum na 2 kategorie zmieniono zasady pisania. Teraz zakładając temat wypełniamy formularz z którego automatycznie generuje się temat. Nie można również odpowiadać na tematy, zadaniem autora jest dobre poinformowanie innych w jaki sposób preferuje kontakt. Pewnie teraz się zastanawiacie, a co z odświeżaniem tematów? Został wprowadzony specjalny system ale o tym później. Został również wycofany prefix "Wycena". Dlaczego takie zmiany? Bądźmy szczerzy, dział handel to był jeden wielki burdel. Teraz ułatwi to przeglądanie ofert oraz sprawi, że dział będzie estetyczny.
 • Gildie - dział został podzielony na serwery oraz wprowadzono konieczność zatwierdzania nowych tematów przez moderatora.
 • Propozycje - dział został przywrócony do funkcjonowania. Aby móc udzielać się, czyli zakładać nowe tematy oraz odpowiadać na istniejące należy mieć napisanych najprzyjemniej 30 postów. Założony temat musi zostać zatwierdzony aby uniknąć spięć między administracją, a użytkownikami lub pisania kompletnych nonsensów.
 • Ranking PvP - Dział został usunięty, to koniec tej zabawy. Na v2 będzie zautomatyzowany system walk, będzie z nim powiązana czasowa ranga "Mistrz PvP".
 • Archiwum - Będą tutaj trafiać nieaktualne tematy ale o wyższej wartości które nie powinny utonąć w koszu.

 

Odświeżone regulaminy

Regulamin globalny, polityka prywatności uległy delikatnym poprawkom. Duże zmiany zostały jednak wprowadzone do regulaminów lokalnych poszczególnych działów. Proszę się z nimi zapoznać przed napisaniem nowego tematu w danym dziale.

 

Grupy

Tutaj mamy bardzo wielkie zmiany.

Zostały usunięte grupy: 

 • Admin Forum - Zbędna u nas grupa, forum nawet przy dużej ilości graczy, nie będzie na tyle skomplikowane w opanowaniu żeby taka funkcja była przez kogoś pełniona poza mną. 
 • Zasłużony - Inny sposób wyróżniania użytkowników, jestem wdzięczny za pomoc lecz na dobrą sprawę w przyszłości może być za dużo osób z taką ranga.
 • Oczekujący - Teraz osoba którą system anty spamowy podejrzewa o bycie spamerem, nie jest w ogóle dodawana do listy użytkowników przed akceptacją.

Dodano nowe grupy:

 • Bywalec - Wyróżnienie które jest dawane automatycznie gdy minie minimum rok od rejestracji oraz napisano najmniej 10 postów. Wyróżnia to "starą gwardię" od reszty userów :)
 • Aktywny - Wysokie wyróżnienie, jest przyznawana automatycznie gdy osiągniemy minimum 500 pkt. reputacji oraz musimy również być w grupie Bywalec by móc uzyskać taki awans.
 • Zawieszony - Grupa przejściowa. Gdy osiągnie się 20 pkt. ostrzeżeń blokuje się możliwość dodawania nowej treści oraz trafiamy do tej grupy. Osoby takie trafiają do oczekiwania na bezpośrednio moją decyzję co dalej. Uniknie to pochopnych blokad na forum.

VIP'y permanentne zostały wycofane ze względu na zbyt pochopne przyznawanie w przeszłości. Mistrz PvP - grupa wyczyszczona ze względu na nowy system przyznawania takich wyróżnień czasowych.

img04.jpg

 

System ostrzeżeń

Tak jak już wcześniej pisałem, po osiągnięciu 20 pkt. zamiast automatycznego bana blokuje się możliwość dodawania nowej treści do czasu podjęcia ostatecznej decyzji przez administrację.

Wycofano rekompensatę za otrzymanego bana, mijało się to w praktyce w ogólne z sensem istnienia. Od teraz w każdy poniedziałek o godzinie 0:00 każdemu kto ma jakieś pkt. zostanie jeden automatycznie odjęty.

Zmianom uległa również tabela kar - więcej w dziale Świątynia Zasad.

 

Dodatki na Forum

Dodatki na forum były usuwane, odświeżane, dodawane nowe. Dużo tutaj zmian, przedstawię tylko te najistotniejsze.

Chat

Chat jest zupełnie nowym dodatkiem, zupełnie nowa funkcjonalność, bardziej przyjazne umieszczenie widgetu wyłącznie na stronie głównej. Jeśli ktoś chce mieć chat ciągle otwarty, znajdzie taką opcje w głównym menu > więcej.

img05.jpg

Nie można używać w ogóle BBCODE, emotikony oraz linki są zmieniane automatycznie. Ograniczaniem jest na razie jedynie zabezpieczenie antyfloodowe podobne jak w grze - 15 sec przed napisaniem kolejnego wpisu. W przyszłości gdy na forum zawita więcej użytkowników ograniczania te zostaną znacząco zaostrzone, na razie nie ma takiej potrzeby.

 

Rankingi

Aktualne rankingi są połączeniem starych z dawnym systemem użytkownika miesiąca. Na pierwszym planie wyświetlana jest tygodniowa aktywność co daje możliwość zawitania tam każdemu. Można również sprawdzić aktywność w przedziale miesiąca, roku oraz ogólną. Niestety z technicznego powodu rankingi czasowe są czyste, nawet rok liczony jest od dnia dzisiejszego. Ogólny ranking oczywiście pozostał bez zmian.

System odświeżania tematów

Od teraz zabrania się pisania postów typu "REF", "F5", "ODŚWIEŻAM" - będzie to karane.

Służy temu specjalna funkcja która "odświeży" temat czyli sprawi jakby ktoś w nim napisał tj. zmiana statusu wszystkim użytkownikom na nieprzeczytany oraz podbicie go na listach tematów.

img06.jpg

Ograniczenia tej są następujące:

 • System dla użytkowników działa jedynie w następujących działach: Pytania i Problemy, Handel oraz Gildie.
 • Wszyscy poza administracją mogą odświeżać wyłącznie własne tematy.
 • Wszyscy poza administracją mają limit 5 odświeżeń na 1 dzień.
 • Zwykli użytkownicy mogą odświeżyć po 24h od napisania ostatniego postu bądź ostatniego odświeżenia tematu. Użytkownicy którzy posiadają jakąkolwiek grupę wyższą niż "użytkownik" może odświeżać co 12h. Grupy administracyjne nie posiadają żadnych ograniczeń.

Upload grafiki

Wtyczka została usunięta z kilku powodów. Np. brak kontroli na wrzucaną treścią lub brak możliwości jej usunięcia. Wrzucona do tej pory grafika pozostaje na serwerze w niezmienionym adresie (nic nie wygaśnie).

Grafikę lub każdy inny plik można cały czas wrzucać przez system załączników, który znajdziemy zawsze w edytorze tekstu. Limity zostały znacznie zwiększone, a cały system został udoskonalony.

128 MB ogólnie, 2 MB na plik - Użytkownik

512 MB ogólnie, 8 MB na plik - Powyżej użytkownika

Limity uważam za optymalne i wystarczające do swobodnego zamieszczania plików w ramach korzystania z forum, które nie wygasną, Alcatra to nie jest hosting plików do celów zewnętrznych.

img01.jpg

Wrzuconymi plikami możemy zarządzać w sekcji "Moje załączniki", którą znajdziemy w menu zalogowanego użytkownika.

img02.jpg

 

Kwestia nazw

Nowy silnik forum, przestał obsługiwać loginy. Zostały one usunięte z bazy danych, od teraz aby zalogować się należy wprowadzić e-mail powiązany z kontem bądź nawę wyświetlaną.

Nazwy wyświetlane nie mogą od teraz posiadać znaków jakichkolwiek innych niż: a-z, A-Z, 0-9.

Wszystkie nazwy które posiadały nazwy z niedozwolonym znakiem zostały zmienione. Zdarzało się, że były one wyłącznie ze znaków niedozwolonych, wtedy zmieniono na nazwę techniczną. Nazwę możemy teraz zmieniać co 90 dni jeśli mamy grupę wyższą niż użytkownik. Jeśli zdarzy się, ze ktoś nie posiada teraz takiej grupy, a został poszkodowany tą zmianą - proszę napisać do mnie wiadomość, zmienię nazwę. 

 

Nowe emotikony

Poza klasycznymi, standardowymi emotikonami znajdziemy setki nowych dodatkowych.

img03.jpg

 


 

Mam nadzieję, że przypadnie wam do gustu nowe forum.

Zmian oraz nowości jest znacznie więcej, napisałem jedynie te najważniejsze.

 

Opinie, sugestie oraz błędy można zgłaszać w tym temacie:

 

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
 1. Zmiana nazwy i opisu działu "hydepark" w celu wytłumaczenia jego sensu istnienia nie kapującym
 2. Dodano możliwość przyznania "Nie lubię tego" co skutkuje obniżeniem poziomu reputacji
 3. Zmieniono limity dzienne przyznawania punktów reputacji:
 • Grupa podstawowa: 10 na + oraz 5 na -
 • Grupy premiowane: 20 na + oraz 10 na -
 • Grupy administracyjne: bez limitu
   

Wkrótce więcej poprawek i zmian

Rzeznik, Vastrai i Stasio132 lubią to

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach

Ogólnie

 • Poprawiono wyświetlną godzinę
 • Przywrócono reputację tylko na +

Handel

 • Naprawiono odświeżanie tematów w tym dziale
 • Dodano podgląd postu w trakcie wypełniania formularza

Widgety

 • Przeniesiono chat na główną kolumnę forum
 • Usunięto widget nowości i ogłoszenia
 • Przeniesiono wydarzenia na prawy panel
 • Dodano najnowsze tematy (Nie uwzględnia handlu, wyświetla tylko otwarte tematy)
 • Kalendarz: dodano widget zbliżających się eventów oraz ostatnich opinii na ich temat
 • Administracja: Można tam teraz szybko sprawdzić kto z administracji, moderatorów i operatorów jest online

Chat

 • Zmieniono maksymalną ilość znaków w jednej wiadomości z 200 na 500

Wygląd

 • Podniesiono stronę względem tła o 100 pikseli
 • Wprowadzono delikatne udoskonalenia
 • Poprawiono odkryte błędy w stylu

Mobilna wersja

 • Chat wyświetla sie teraz na górze 
 • Poprawiono odkryte błędy w stylu
 • Poprawiono wyświetlanie niektórych elementów

Edytor tesktu

 • Poprawiono wygląd dialogów
 • Poprawiono kolory spoilera
Medea, Ferb, Stasio132 i 1 inny lubią to

Udostępnij tego posta


Odnośnik do posta
Udostępnij na stronach
Gość
Ten temat jest zamknięty i nie można dodawać odpowiedzi.